Pan i władca Gór Stołowych. Duch Liczyrzepy.

20 sierpień 2019

Pan i władca Gór Stołowych. Duch Liczyrzepy.

Niekiedy pomaga, innym razem straszy. Wyraźnie zaznacza swoją obecność wśród Błędnych Skał, a czasami się ukrywa. Tajemniczy duch Liczyrzepy żyje w Górach Stołowych. Czy miałeś okazję już o nim usłyszeć? Rezerwując noclegi w Karłowie, warto wcześniej dowiedzieć się, kto jest panem tej krainy.

Oddech Ducha Gór

Nie każdy ma okazję go poczuć, to szczęście albo nie, ponieważ duch Liczyrzepy bardzo często okazuje się pomocnikiem turystów. Dawno temu w miejscu labiryntu skalnego znajdowała się potężna góra Skalniak. Według wierzeń składano na niej ofiary dla pogańskich bożków. Pewnego dnia poganie dostrzegli na górze nieznaną im postać – starca z długą, siwą brodą. Poprosili go, aby wspólnie z nimi upadł na kolana. On jednak odmówił. Rozpoznano w nim Ducha Gór, którego dzisiaj obecność można poczuć zarówno na szlaku, jak też w pokojach w Karłowie.

Liczyrzepa rozgniewał się, kiedy ludzie odmawiali oddania mu czci. Mścił się, rozpętując w okolicy prawdziwe piekło.

A jednak coś mu zawdzięczamy

Dopiero długo po mściwych wydarzeniach kilku śmiałków odważyło się wejść na górę Skalniak, pod którą - zgodnie z legendą - mieszka Liczyrzepa. Widok, który ujrzeli, zaparł im dech w piersiach. Ogromne formy skalne, układające się w niezwykle malowniczy krajobraz, a między nimi labirynt z korytarzy, który był jedynym taki tworem natury. Planujesz nocleg w Górach Stołowych? Nie musisz się obawiać Ducha Gór.

To postać bardzo barwna, żyjąca gdzieś wśród skał, przybierająca różne postaci, w tym niedźwiedzia. Czy spotkasz go też w restauracji w Karłowie? Być może wygłodniały przyjdzie na smaczny obiad czy ciepłą kolację. Spotkanie z nim na pewno będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Kalendarz

« April 2021 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Popularne wpisy