pl cz en de

Jak się przygotować na jesienne wędrówki po górach?

23 listopad 2021

Pomimo że Góry Stołowe nie należą do najwyższych i trasy są raczej łatwe, to do jesiennych wędrówek również trzeba się odpowiednio przygotować. Jeżeli planujesz nocleg w Górach Stołowych o tej porze roku, sprawdź, co warto ze sobą zabrać i jak nie dać się nieprzewidywalnej pogodzie.

Ubieraj się „na cebulkę”

Jesienią to bardzo ważne, ponieważ pogoda lubi zaskakiwać. Może być zarówno ciepło i słonecznie, jak i deszczowo, a bliżej szczytów nawet mroźnie. Mając zarezerwowane noclegi w Karłowie w okresie od września do grudnia, pamiętaj, aby spakować do torby:

  • bieliznę termoaktywną dobrze odprowadzającą wilgoć i jednocześnie skutecznie chroniącą przed chłodem;
  • polar odpowiadający za ciepło w chłodniejsze dni; jeżeli nie pada i jest stosunkowo ciepło, to polar może pełnić też funkcję warstwy wierzchniej;
  • kurtkę, najlepiej przeciwdeszczową, z kapturem i ściągaczami u dołu oraz przy rękawach. Powinna charakteryzować się wodoodpornością minimum 8000 mm.

Dodatkowo zabieramy czapkę i rękawiczki. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne i chusta wielofunkcyjna.

Wygodne buty trekkingowe

Od wielu lat oferujemy gościom pokoje w Karłowie i w tym czasie spotkaliśmy się już z kilkoma śmiałkami, którzy zdecydowali się na jesienne wędrówki… w trampkach. To duży błąd, ponieważ noga w takich butach nie ma zapewnionej odpowiedniej stabilizacji, kostka nie jest usztywniona, podeszwa jest zbyt cienka, żeby uchronić przed kamieniami i skalistym podłożem, a materiał w żaden sposób nie chroni przed wodą i zimnem. Rozsądnym wyborem będą typowe buty trekkingowe z wysoką cholewką, grubą podeszwą i agresywnym bieżnikiem. Najlepiej jeżeli wykonane są z membrany, co zapewnia skuteczną ochronę przed wodą. Dobrze jest też mieć ze sobą stuptuty jako ochronę przed wodą.

Plecak z pożywnym jedzeniem i ciepłym napojem

Pakując plecak, nie możemy zapomnieć o czymś rozgrzewającym. Temperatury jesienią w Górach Stołowych czasami spadają nawet poniżej 0 st. Celsjusza. W termosie możesz mieć herbatę, kawę, a nawet słodkie kakao – zależy, co lubisz. Zawsze trzeba mieć ze sobą coś pożywnego, np. batony proteinowe, a także kanapki. Woda również jest niezbędna. Oprócz tego pamiętajmy o apteczce i zawsze naładowanym telefonie. Kiedy już usatysfakcjonowany po długiej jesiennej wędrówce zejdziesz ze szczytu, zapraszamy do naszej restauracji w Karłowie. Możesz być pewien, że u nas dobrze rozgrzejesz żołądek.

Kalendarz

« November 2021 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Popularne wpisy