W drodze na najwyższy szczyt Gór Stołowych

27 czerwiec 2019

W drodze na najwyższy szczyt Gór Stołowych

Być w Górach Stołowych i nie być na szczycie Szczelińca Wielkiego, to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Zatem jeżeli planujesz pobyt w tym regionie polski, zarezerwuj pokoje w Karłowie i zaplanuj wycieczkę na najwyższy szczyt Gór Stołowych! Stąd już niedaleko na szlak.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem w Górach Stołowych i tym samym należy do Korony Gór Polski. Ma 919 m n.p.m., a z wejściem na szczyt poradzi sobie nawet amator górskich wędrówek. Skorzystaj z noclegów w Karłowie, w pobliskiej wiosce, z której rozpoczyna się najkrótsza trasa na Szczelniec.

Droga z Karłowa

Wycieczka tą trasą zajmie Ci ok. 2 godzin, chyba że zaplanujesz dłuższy odpoczynek. My wliczyliśmy w ten czas przerwę na regenerację i posiłek w schronisku. Na szczyt prowadzi 665 schodów, krętą drogą. Wydaje się dużo? Sam przekonasz się, że to sama przyjemność. Docieramy do Schroniska PTTK “Na Szczelińcu”, gdzie mamy czas na odpoczynek. Kiedy już zaspokoiliśmy głód i nacieszyliśmy oczy pięknymi widokami, możemy wracać. Opcje są dwie – tą samą drogą, do Karłowa lub …Labiryntem Skalnym.

Efektownym Labiryntem Skalnym

Będziemy teraz „spacerować” po wierzchowinie Szczelińca Wielkiego. Jest to droga jednokierunkowa, zatem kiedy już postawisz krok, nie ma odwrotu. O tym, że warto było wybrać tę trasę, przekonasz się bardzo szybko. Twoim oczom ukażą się wspaniałe formacje skalne, które przypominają ludzi i zwierzęta. Największe wrażenie robi jednak Fotel Pradziada, zobaczysz go zaraz za schroniskiem. Podczas skalnej wędrówki czekają na Ciebie liczne atrakcje. Będziesz przeciskać się wąskimi tunelami miedzy skałami, a na samym wierzchołku znajduje się taras widokowy. To koniec naszej wyprawy, teraz możemy kierować się już w stronę parkingu w Karłowie, drogą delikatnie nachyloną w dół.

To koniec naszej wycieczki na Szczeliniec Wielki. Po takim dniu pełnym wrażeń, koniecznie zjedz coś pysznego w restauracji w Karłowie. Zarezerwuj noclegi w Górach Stołowych i zdobądź kolejny szczyt Korony Gór Polski.

Kalendarz

« April 2021 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Popularne wpisy