Szczeliniec Wielki pod śniegiem. Warto zobaczyć!

22 styczeń 2020

Szczeliniec Wielki pod śniegiem. Warto zobaczyć!

Wznosi się na 919 m n.p.m, a widok z niego jest równie wspaniały latem, jak też zimą. Jeżeli szukasz alternatywy dla nart zimą i chcesz zmierzyć się z inną aktywnością, wybierz się na szczyt Szczelińca Wielkiego. W białej scenerii wygląda naprawdę magicznie. Rezerwuj noclegi w Górach Stołowych i ruszaj na szlak!

Zimowa wyprawa dwiema drogami

Na szczyt dotrzeć możesz na dwa sposoby. Mając zapewnione noclegi w Karłowie, bliżej będzie podejście żółtym szlakiem, bardziej znanym, z ułatwieniami w postaci poręczy, barierek i schodów. Najpierw dotrzesz do przełęczy między Małym a Wielkim Szczelińcem, stamtąd prowadzi już prosta droga na szczyt i taras widokowy, skąd roztacza się wspaniały widok. Jest to droga, która zimą będzie zdecydowanie łatwiejsza. Dlatego też warto jest zarezerwować pokoje w Karłowie, aby można było już po kilkunastu minutach postawić pierwszy krok na szlaku.

Alternatywą, dla odważniejszych i bardziej sprawnych jest żółty szlak, prowadzący od strony Pasterki. Pomimo że jest to krótsza droga, to zdecydowanie bardziej wymagająca. Nie ma na niej poręczy, jest dzika i pozbawiona na początkowym odcinku schodów. Dopiero od przełęczy wchodzimy na nie i podążamy już tą samą drogą, co przy łatwiejszej wersji, wyruszając z Karłowa.

Zasady bezpieczeństwa. Przygotuj się dobrze do zimowej wyprawy!

Pomimo że Szczeliniec Wielki nie jest szczytem wymagającym, to zimą może sprawić trudność, jeżeli nie będziemy odpowiednio przygotowani. Należy założyć trekkingowe buty za kostkę, spodnie wodoodporne, kurtkę z membraną, a także bieliznę termoaktywną. Przyda się też czapka i rękawiczki. Należy mieć też coś do jedzenia i picia, a także apteczkę w razie ewentualnego wypadku. Po takim spacerze, na pewno będziecie głodni. Smacznie i na gorąco zjecie zawsze w restauracji w Karłowie.

Kalendarz

« June 2022 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Popularne wpisy